Vzkazovník

Pozdrav z Říma

22.2.2021

Drazí farníci,

srdečně vás zdravím z koleje v Římě. Již delší dobu jsem vám chtěl napsat, omlouvám se za zdržení.

Tento týden mi začal již poslední semestr studia, ten předešlý mám úspěšně za sebou. Děkuji za vaše modlitby. Volné týdny, které jsem zde po zkouškách strávil, jsem věnoval psaní závěrečné práce. Měl bych ji na konci roku odevzdat, a tak jsem rád, že se mi povedlo v ní trochu pokročit.

No a samozřejmě se snažím připravovat se na blížící svěcení. Počínaje Popeleční středou jsem se začal modlit každý den jeden žalm, protože jich je 150, měly by mi vystačit právě do 17.7. Je to takový hezký seminární zvyk.

V závěru vám chci poděkovat za vaše modlitby a podporu. Myslím na vás. Doba je, věřím, různým způsobem náročná, všemožná omezení mohou být někdy deprimující, tak vám přeji mnoho trpělivost a především naděje. Jsem přesvědčen, že ta je tím, čím můžeme obohatit svět okolo.

Moc na vás všechny myslím v modlitbě a těším se na opětovné shledání, ať už bude za jakýchkoliv podmínek.

Pavel Kasal, váš bohoslovec

Pozdrav z Říma

19.3.2020

Drazí farníci,
srdečně vás všechny zdravím z Říma. Můj pozdrav vás, předpokládám, zastihne ve vašich domovech,
ve kterých jste kvůli karanténě uzavřeni. Zde v Nepomucenu jsme taktéž uzavřeni. Za hranice
Nepomucena máme dovoleno vycházet jen v případech, kdy je to opravdu nutné. Školy jsou zavřené,
a tak máme přednášky vysílané přes internet. Památky jsou prý úplně bez turistů.
V koleji se však máme dobře. Ráno věnujeme přednáškám, odpoledne četbě, sportu, studiu atd. Každé
odpoledne je v naší kapli vystavena Nejsvětější svátost, před kterou se modlíme za sebe, za naše blízké
a za celý svět, který je nyní v čase zkoušky. Přijde mi velmi zvláštní načasování této karantény. Čas postu
je totiž, mimo jiné, připomínkou putování Izraele pouští. Sám jsem v poušti nebyl, ale myslím si, že to
je místo zvláštní nejistoty. V poušti je málo vody, panuje tu zvláštní osamělost. V poušti jsou navíc velmi
parné dny a velmi chladné noci. Izrael však na dobu putování pouští vzpomínal jako na čas zvláštní
blízkosti Boží. Bůh v poušti přebýval se svým národem, putoval s ním, neopouštěl ho. A tak mi přijde,
že i tento čas, může být časem zvláštní blízkostí Boží.
Modlím se za vás a přeji vám, abyste tento čas dobře prožili. Přeji vám, abyste se nenechali sklíčit
strachem, ale abyste vytrvale putovali pouští, jejíž konec je každý den o trochu blíže.
Pavel Kasal, bohoslovec
PS: Níže přikládám fotky ze Sorrenta, poblíž Neapole (z 8. března.)

přiložené fotografie

pozdrav z Říma

Drazí farníci.

posílám srdečné pozdravy z Říma, z Nepomucenské koleje, kde už nyní vše probíhá v plném proudu. Nový rok jsme začali duchovními cvičeními, které nám dával p. Prokop Siostrzonek.

V současné době mám za sebou dva týdny přednášek na univerzitě, nejvíce přednášek je z Písma, ale máme i hodně morálky. Dalšími předměty jsou liturgika a křesťanská antropologie (nauku o člověku) a eschatologie (nauka o posledních věcech).

Minulý týden jsem byl na mši svaté u baziliky sv. Petra, při které svatý Otec svatořečil mimo jiné kardinála J. H. Newmana. Bylo to moc hezké. Při odchodu z náměstí jsem měl to štěstí, že přímo před námi postavili hrazení, to proto, že tudy bude projíždět svatý Otec v ,,papamobilu“. Bylo to hezké a nečekané překvapení od Hospodina.

Děkuji vám za vaše modlitby a přeji hezké prožití poutí, které vás čekají.

Pavel Kasal

přiložené fotografie